Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi

Doğru Kıyafet Seçimi

Kıyafet seçimi yaparken birçok kişinin yaptığı hataların başında kendi vücut tiplerine uygun kıyafetleri seçmeden sadece moda olan kıyafetleri seçmeleri gelmektedir. Bir kıyafetin son moda olması demek size çok yakışacak ya da sizin üzerinizde şık duracak diye bir kanı oluşturmaması gerekmektedir. Bu yazımızda en sık bilinen vücut tiplerine uygun elbise seçimi konusunda sizlere faydalı olacağına inandığımız bir yazı hazırladık. Doğru kıyafet seçimi yaptığınızda boyunuzu daya uzun gösterebilir ya da rahatsız olduğunuz kilolarınızı başarılı bir şekilde gizleyebilirsiniz

Vücut Tipleri;

  • Dar vücutlar (Bel kısmı ince, göğüs kısmı küçük ve yuvarlak hatlı basenlere sahip vücutlar)
  • Orta ölçülü vücutlar ( Orta beden olarak geçer, basen ve bel kısmı belirgin bir şekilde yuvarlaktır)
  • Dar Kalçalı Vücutlar ( Genelde omuzlar daha geniş ve bacaklar incedir)
  • Dar omuzlu vücutlar ( Göğüs kısmı küçük ve bacaklar dolgun yapılı ise)
  • Kalın boyunlu vücutlar ( Basen ve omuz kısımları geniş ise)

Dar Vücutlar

Alt ve üst bölgelerde orantısızlık olduğu için bu orantıyı gizleyecek elbise seçimi yapılması gerekmektedir. Genel de salaş şeklinde tişört modelleri ve bele tam oturacak şekilde alt elbiseler bu tip vücutlar için çok uygundur. Pantolon seçiminde ise boru paça olarak bilinen geniş paçalı pantolonlar da bu orantısızlığı başarıl bir şekilde gizlemektedir. Ayakkabı seçiminde ise topuklu modeller özellikle kalça kısmını toplu göstereceği için etkili bir seçim olacaktır.

Orta Ölçülü Vücutlar

Genelde en şanslı vücut tipi olarak bilinmektedir. Birçok elbise bu vücut tipi için uygun olmaktadır. Elbise seçiminde daha çok yapısal seçimler yerine tamamen renkler üzerinde etkili tercihler yapılması gerekmektedir. Orta ölçülü vücutlar için ceket kullanımı çok isabetli bir tercih olmaktadır. Pantolan seçiminde ise düşük bel pantolanlar bu tür vücutlar da çok şık durmaktadır.

Dar Kalçalı Vücutlar

Kalça kısmı omuzlara göre dar olmasından dolayı kesinlikle omuz kısmı kabarık olmayan modeller seçilmesi gerekir. Pantolan etek olarak bilinen modeller bu tür vücutlar için doğru seçim olmaktadır. Üst bölümde ise daha çok dar tişört ve tirokoların tercih edilmesi doğru karar olacaktır.

 

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir